Červen ve znamení krásné Umbrie!

Autor: Kde: Root Kdy: Komentářů: 0 Přečtení: 2322

Vítejte v kopcovitém regionu, jehož hornatá krajina se zalesněnými kopci na Vás dýchá klid a pohodu původních italských vesniček a středověkých měst.

Italsky „Umbria“ se nachází ve středu Itálie ve vnitrozemí mezi známějším Toskánskem, Marche a Laziem. Skládá se ze dvou provincií, Perugia (hlavní město) a Terni.

Krásné Orvieto, údolí vína

Pojďte s námi nahlédnout do nepříliš navštěvované a přesto přenádherné úrodné oblasti plné vinic, olivovníků, políček se zeleninou a pastvin plných ovcí.

Na dramatickém historickém vývoji tohoto plodného regionu se podíleli Etruskové a Umbrové, kmen zemědělců, od kterých má oblast také své jméno. Na počátku 3. století př. Kr. spadala do Římské říše, po jejímž pádu zde panovali Gótové, Byzantinci a Langobardi. Rod Langobardů vytvořil na území umbrie Vévodství spoletské. V období středověku v oblasti vyrůstaly městské státy a kolem roku 1500 se území zmocnil Církevní stát, pod který patřilo až do sjednocení Itálie v roce 1860.

Umbrie, je často nazývána jako „Zelené srdce Itálie“ a to právě díky venkovskému charakteru celé oblasti s vysokohorskou přírodou a největším jezerem kraje Lago Trasimeno, které je oblíbeným cílem turistů. Rozmanitý zvlněný kraj střední Itálie s bohatou kulturou nabízí řadu středověkých památek nacházejících se ve městech Perugia, Spoleto, Todi, Orvieto, Gubbio, ve kterých nalezneme známe kláštery, opatství a středověké hrady. Známým a oblíbeným místem je také bazilika sv. Františka v Assisi a jeho historie opředená nesčetnými legendami.

Těžko přístupný terén, oblast položená ve vnitrozemí bez moře a omezené přírodní zdroje pomohly pomalejšímu růstu měst ve 20. století a tak i dodnes na nás dýchá středověký ráz krásných měst v Umbrii.

Místní úrodná půda, čisté potoky, malebná údolí řek, dubové lesy poskytují místním obyvatelům výtečné suroviny jako pstruhy, lanýže, olivový olej, výjmečnou čočku, různorodé uzeniny a silně aromatické horské sýry.

lanýže milujeme itálii

V našem obchůdku máme ve velké oblibě lanýže, i proto je nám Umbrie velice blízká. Je jedním z regionů, kde je možné nalézt lanýže ve větším množství a prvotřídní kvalitě. Disciplína hledání lanýžů je však náročná a pro opravdové znalce, těžko bychom prostě vyrazili a nasbírali plný košík. Místní obyvatelé připravují s lanýži tradiční chléb bruschetta a také různé druhy těstovin.

Umbrie je také známá výrobou čokolády, především potom v hlavním městě Perugia, kde se také každoročně odehrává mezinárodní festival Eurochocolate. Pokud jste tedy fanoušky čokolády, neváhejte na podzim vyrazit za krásnou přírodou, historickými centry a vynikající čokoládou a dalšími delikatesami.

A pokud byste vyrazili na výlet na podzim, máte také ideální příležitost využít sezóny jedlých kaštanů. Výborné jsou pečené, v Itálii je samozřejmě oblíbená kaštanová mouka, kaštanový sladký krém a další lahůdky, ze kterých můžete dále tvořit a péct sladkosti.

Jak už jsme se zmínili, stejně jako v celé Itálii i v Umbrii pěstují místní obyvatelé mohutné a plodné ovivovníky. Tradiční metodou zde vznikají velice kvalitní olivové oleje v bio kvalitě.

Umbrie je oblast, kterou pokrývají hlavně vinice, na nichž se rodí vynikající vína. Vyrábí se zde především červená vína, těžká, hutná, s nádechem dřevin a typickým rubínovým zabarvením. Pro Umbrii jsou typické odrůdy: Sangiovese, Sagrantino, Canaiolo, Ciliegiolo a Montelpuciano.

Oblast Umbrie je opravdu vinařským regionem v pravém slova smyslu. Tato turisticky opomíjená část Itálie se může pyšnit rovnou třinácti oblastmi DOC, dvěma oblastmi DOCG a nepřeberným množstvím vín o označením IGT a IGP. Mezi nejznámější vinařské oblasti patří: Colli del Trasimeno, Orvietto, Assisi, Spoleto, Torgiano, Montefalco, Todi a další.

V Umbrii se také nachází jedno z našich partnerských vinařství, vinařství rodiny Goretti. Čtvrtá generace rodu se stará o výrobu špičkového vína a jeho rozšíření do světa. Rodina se zavázala k výrobě vína nejvyšší kvality, za neustálých inovací a zlepšení, kdy však hledí na historii a tradice výroby. Z generace na generaci se tak přenáší láska, vášeň a hrdost, která je zapotřebí pro vytvoření těch nejlepších skvostů, pro něž oblast nabízí ty nejlepší podmínky. Rodinný podnik Goretti je příkladem kombinace zvyku, tradice a inovací. Celá výroba probíhá v harmonickém souladu s přírodou s ohledem na životní prostředí.

červené víno umbrie

Přijďte s námi načerpat atmosféru Umbrie a ochutnat vynikající vína z vinařství Goretti 14. 6. 2017 od 19.00 v Incruenti restauraci nebo 15.6. 2017 od 19:00 u nás v Milujeme Itálii.

Těšíme se na Vás!

rodina Goretti, Umbrie vína

Komentáře

Komentovat