Festa di San Valetino… velká gesta, jídlo plné afrodiziak a země plná nejromantičtějších míst

Autor: Kde: News & Events Kdy: Komentářů: 0 Přečtení: 2204

Svatý Valentýn byl mnich, který žil ve městě Interamna Nahars kolem roku 200 v antickém Římě za vlády císaře Claudia II. Dnes je město taky známé jako Terni, které se nachází na jihu Umbrie. Valentýn za svůj život dokázal dle legendy učinit různé zázraky, proto byl učiněn svatým. Jedním z nich bylo například navrátit zrak slepé dívce.

Historie svatého Valentýna

Není přesně známo, kdy byl svatořečen, stalo se tak v raném středověku, protože je zapsán ve Zlaté legendě ze 13. století a v chrámových kalendářích 14. století, včetně českých. V římském martyrologiu se jeho svátek slaví 14. února. Kolem životopisu tohoto světce panují nejasnosti, existují dvě legendy, nejspíše se v nich prolínají životy dvou stejnojmenných světců. Podle prvé legendy sv. Valentin z Terni zemřel mučednickou smrtí 14. února 269 na příkaz římského císaře Claudia II. poté, co přes zákaz oddával snoubence podle křesťanského ritu. Byl tedy kněz v Římě nebo biskup v jihoitalské Interamně (dnešní Terni).

V obou verzích legendy byl sv. Valentin původem urozený Říman. Podle jedné byl roku 203 zvolen biskupem v Terni. Po několika letech jej pozval rétor Kratón do Říma, aby léčil jeho syna. Valentin se za chlapce modlil, až jej Bůh vyslyšel a syna zázračně uzdravil. Proto se Kratón se svou domácností, svými 3 žáky, urozenými to Athéňany, a synem městského prefekta nechal od Valentina pokřtít. Římští senátoři za to Valentina obvinili z nekalých praktik a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře. Na to byl jedné noci sťat. Tři jeho bývalí žáci, Prokulus, Efébus a Apollónius, přenesli jeho tělo na pohřebiště při Via Flaminia nedaleko Terni; odtud byly ostatky přemístěny a s tumbou vyzdviženy na oltář pozdějšího kostela sv. Valentina v Terni.

 

Jak se Svatý Valentýn slavil dříve…

Svatý Valentýn byl v Itálii původně oslavován jako svátek příchodu jara. V tento den se scházeli zamilovaní v parcích a zahradách a užívali si hudbu, procházky a čtení milostných básní.

Tradice

Podle tradice měly mladé nezadané dívky v tento den vstávat již za rozbřesku. První muž, kterého v den svatého Valentýna zahlédly, se podle pověsti buď měl do roka stát jejich manželem, nebo se mu měl alespoň co nejvíce podobat.

Festa di San Valetino dnes

Dnes si zamilované páry na Valentýna vyměňují dárky a chodí na romantické večeře. Nejpopulárnějším valentýnským dárkem jsou tzv. “baci perugina”, což jsou malé čokoládou polévané oříšky balené v papírcích s milostnými citáty v několika jazycích.

 

 

NÁŠ TIP NA DÁREK:

Prosecco Millesimato a Lanýžová Vellutata

Afrodiziakum a bublinky!

V obchodě Milujeme Itálii seženete tento balíček za krásných 399 Kč

 

Komentáře

Komentovat